aneb každá veverka by měla mít svůj oříšek !

Exkurze do nitra hráze přehrady Žermanice

10. února 2007 v 16:30
Exkurze do nitra betonové hráze přehrady Žermanice
Psalo se jaro roku 2004 a my, obyvatelé přilehlých obcí přehrady Žermanice, jsme dostali nečekanou lákavou nabídku na prohlídku nitra betonové hráze Žermanice. Exkurze byla pořádaná na oslavu 50 let od dokončení hráze.
Tak to je ona, naše přehrada.
Celou exkurzi jsme započali nahoře na hrázi, kde byl sraz všech co měli zájem se dovnitř podívat. Po skupinách nás každou celou hodinu vodili průvodci dolů po schodech pod hráz, kde byl vchod do hráze.
Prošli jsme strojovnu s malou elektrárnou, a koukli do všech zákoutí nitra. Prošli jsme celou šířkou hráze takovým tunelem.
Popravdě řečeno, kdybych tu měla jít někdy sama a ne ve skupině lidí, asi bych tu trpěla klaustrofobií a všudypřítomným pocitem že tahle hráz se každou chvilku protrhne. V tomto pocitu by mě usvědčovala všudypřítomná prosakující voda která odtékala podélnými kanály po okrajích tunelu.
A že jí bylo co?
V hrázi byly umístěny různé zařízení, člověk málem ani nevěděl, na co to všechno je.
V hrázi je vybudována i malá elektrárna, která zásobuje elektřínou provoz hráze a pod hrází umístěnou malou rybárnou. (kam mimochodem chodíme vždycky pro čerstvé ryby)
Dalších pát foteček pro představu:
Zajímavostí bylo, že za těch 50 let zde v některých místech na chodbách vyrostly krásné krápníky. Balcarka hadra.
Celá výprava trvala něco kolem hodiny, pak jsme se museli vystřídat s další skupinou. Prohlídka byla zajímavá a aspoň jsme se dověděli, cože to vlastně máme za barákem.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.