aneb každá veverka by měla mít svůj oříšek !

Flora Olomouc a hrad Helfštýn duben 2006

16. února 2007 v 9:37 |  Pěší výlety
Flora Olomouc a hrad Helfštýn duben 2006
Bylo jaro roku 2006 a v Olomouci se opět jako každý rok konala výstava Flora Olomouc. S přítelem Pavlem jsme si řekli ať s námi pořád nejezdí jenom on tak že vezmeme i jeho mamku Jarmilu a taťku Richarda. Takže velký rodinný výlet. V sobotu ráno jsme napakovali dvě auta rodinnýma příslušníkama a vydali se na cestu směr Frýdek-Místek, Příbor, Hranice na Moravě a Olomouc.
Auta jsme po příjezdu do města nechali tradičně jako každým rokem v úzké uličce za benzinou Shell a pěšmo jsme došli k hlavní bráně výstaviště. Vstoupili jsme vchodem před pavilonem A - největším a nejrozmanitějším na výstavě. Jako jediný je dvoupatrový.
Všude okolo bylo strašně moc lidí (jako každý rok), počasí se totiž vydařilo a sobota bývá nejnavštěvovanějším dnem výstavy. My v tuto dobu jezdíme vždycky i přesto, že výstava trvá od čtvrtku do neděle. Má to ale své výhody, neboť ve čtvrtek je výstava pouze pro podnikatele, v pátek je sice pro veřejnost ale je všední den a ne každý si může dovolit dovolenou a v neděli se to už zase pomalu všechno balí a už je to takové s tím pocitem v zádech jako co tu ještě chcete atp... Znáte to. Tak proto volíme sobotu.
Nejprve jsme tedy prošli pavilon A. Ochutnali jsme zde nabídku vín z moravy a koukali na krásně naaranžované expozice. Nahoře jsme si dali na terase kafe a chvilku si odpočinuli.
Pak jsme prošli kolem pavilonu a mnoha a mnoha stánků s různým zahradnickým zbožím a rostlinami k vodotryskům. Zde stály stánky s občerstvením a další prodejní stánky. Pokračovali jsme kolem fontány k dalšímu pavilonu. Ten byl již o poznání menší, ale měli tu pštrosátka. Minule tady chovali v terárku malého krokodýla, ale ten již bydlí v blízké zoo na svatém kopečku, jelikož poněkud vyrostl.
Prošli jsme tedy maličký pavilo a dále jsme pokračovali úzkou ulicí lemovanou stánky až ke stánku s občerstvením skoro nakonci. Tady jsme posedali na lavičky a koupili si menší občerstvení, neboť se blížila jedenáctá hodina a to víte, na výstavách vyhládne.
Chvíli jsme si odpočinuli a pak dále pokračovali do sbírkových skleníků. Nyní jsou 4 co jsou otevřeny. V prvním, nejvyšším se nachází sbírka palem a tropických rostlin z celého světa. Skleník kdysi musel být ve své prostřední části i nadstavován, neboť nejvyšší palmy jim již začaly trošku přerůstat.
Některé keře kvetly a stromy již nasazovaly plody. Požitek z prohlídky nám zpříjemňoval i zpěv ptáků v klecích umístěných různě po skleníku. V zadní části jsou umístěna také akvária se vzácnými druhy ryb.
Dále se vyjde z velkého palmového skleníku a vchází se do skleníku s kaktusy a sukulenty. Zde již některé druhy zdatně kvetly a ty největší, nechráněné za sklem dokonce i píchaly:-) V tomto skleníku je opravdu velmi horko a dlouho se zde (zvláště za slunečných dní jako byl tento) nedá vydržet.
Proto jsme zase opustili ráj kaktusářů a pokračovali do vedlejšího skleníku. Zde se nacházela sbírka hlavně vodních rostlin. Chodníček překonával 2x malými můstky vodní plochu, na které se rozpínaly různé lekníny a podobné rostliny. Zde také hodně rostlin kvedlo a bujelo. Ale horko zde nebylo o nic menší než u kaktusů. Akorát tu bylo vlhčeji. Pokračovali jsme do posledního ze skleníků - skleníku s citrusy.
Tento skleník je nejnovější. Byl otevřen pro veřejnost teprve před dvěma lety. To co by malé rostlinky zde vysadily pomerančovníky a podobnou květenu. Dnes je vše prorostlejší a více plodící. Taky zde hodně stromků a keříků kvetlo. Prostě jaro se projevilo všude.
Po prohlídce skleníků jsme vyšli na malý plácek před pavilonem E. Tento pavilon slouží hlavně pro vnitřní stánkaře. Všude nejnovější novinky i nenovinky, ochutnávky jídel vařených na specielních pánvích atd. To nás nějak moc nezajímalo a tak jsme koukali spíše vyhledat nějaký záchod než si to ostatní co o to měli zájem prohlédnou. Společně jsme pak pokračovali do části výstavy se zahradní technikou. Sekačky, skleníky a různé blbiny... Bylo jich tu habaděj.
Nakonec jsme se prošli po hlavní kolonádě, kde se nacházelo taky pár stánečků ale hlavně krásný vodotrysk a krásné již kvetoucí tulipány. Některé byly ovšem zbržděné dlouhotrvající zimou. Vždyť tu ještě před třemi týdny byl sníh!
Pomalou procházkou po kolonádě jsme došli zpět k autu. Klidnou projížďkou centrem města jsme se vydali kolem hlavního nádraží směrem na Svatý Kopeček u Olomouce.
Významná církevní a kulturní památka, která jde vidět z dalekého okolí.
Krásný zlatý chrám a široký plácek před vstupem skýtal skutečně úchvatný pohled na okolní krajinu a město Olomouc. Naši vysílačkoví maniakové samozřejmě zkoušeli spojení a docela úspěšně. My ostatní jsme si prohlédli chrám a zbaštili zmrzlinu. Poté jsme pokračovali do hospůdky na oběd.
Napapaní a uchvácení krásným a dalekým výhledem jsme pokračovali v další části našeho výletu. Cílem byl hrad Helfštýn.
Přes Lipník nad Bečvou jsme dojeli na parkoviště u hradu. Do zavírací doby nám zbývala asi hodina tak jsme rychle prolítli hrad, zkoukli ocelové sochy které zde zůstaly natrvalo po každoročním festivalu Hefaiston, ochutnali místní pivečko a vrátili jsme se zpátky k autu. Byla to opravdu rychlá návštěva, ale stála zato. Hlavně výhled z nově opravené věže, kam kupodivu vylezl i Pavel.
Nasedli jsme tedy do auta, Pavel ještě zbaštil řízek z domova a ještě jsme si vymysleli jednu zastávku cestou domů. Když cestovat, tak pořádně!
Nakonec plánovaná zastávka byla v Teplicích nad Bečvou. Významné malé lázničky, několik pramenů a Zbrašovské aragonitové jeskyně. My jsme akorát od auta skákli k jednomu z pramenů, napili se, nabrali pár litrů vody na ochutnávku domů a znovu se vydali na cestu. Tentokrát už fakt přímo až domů.
Počasí nám přálo, všude bylo otevřeno a lidé nás vítali. Prostě takový výlet, jak má být.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.