aneb každá veverka by měla mít svůj oříšek !

Jak to všechno začalo ...

19. února 2007 v 8:28 | Jenda |  Vysílačkoví maniaci
Jak to všechno začalo...
Tak. A teď se pokusím slátat nějaký příspěvek o vysílačkách PMR a CB pásem. Jelikož jsem pouze amatér (ne radioamatér, to je něco jiného, ten je lepší J), bude můj příspěvek čistě podle pravdy a praktických poznatků.
Začalo to tím, že jsem se jednou promenádoval po Globusu (u Opavy) a tam jsem za vitrínkou uviděl sadu radiostanic Hoffer SP 3380, 2 za 1000. No nekup to, už byly moje. Dovezl jsem je domů, nabil baterky, zapnu a co neslyším, důchodci. Celej havířov vykládal příběhy, zážitky a jiné klepy. Byl to kanál č. 7, dohodnutý meziměstský, takový "obecný", kde vždycky je někdo na poslechu.
Jelikož bydlím v "díře" a mé QTH (místo, odkud vysílám) není zrovna nejlepší, hledal jsem řešení, jak toto vylepšit. Jedno z nich bylo posadit se na lavičku…….u komína na střeše. Kvalita komunikace se rapidně zlepšila a zároveň jsem si tímto vysloužil přezdívku na pásmu (volačku) KOMINÍK. Moje volačka je tedy Kominík Bludovice. Kdo mne zná, ví, a kdo ne má smůlu. Hovory na těchto pásmech totiž může poslouchat kdokoliv, a tak diskrétnost je na místě.
Po krátké debatě s důchodci jsem se dozvěděl, že s těmito staničkami se dají dělat velké věci. Spojil jsem se tedy s jedním z důchodců, a sice s Honzou Venuše. To je pán, který celý život zasvětil elektronice a je to u něj doma znát. Za oknem a na střeše několik antén, a to jak pro PMR, tak pro CB pásmo a bůhví co ještě. Nabídl mi anténku na střechu zvanou KOLINEÁR 2* 5/8. Vše předvedl, ukázal a vysvětlil a já byl o 500 chudší. Spokojeně jsem tedy dopravil antenku domů.
Vyvstal problém. Jak připojit antenu na tu malou vysílačečku?? Kapku nepoměr, antena 80 cm, vysílačka asi 15J ne dělám si srandu. Bylo potřeba místo pendrečku (origo antenka) instalovat konektor. Bez toho nelze antenku spolehlivě připojit a spojení by nemělo valné vzdálenosti. Smířil jsem se tedy se ztrátou záruky a jal se rozebírat stanici. Uklidňoval jsem se tím, že když shoří, mám ještě jednu, konec konců tisícovka není zas tak moc.
Sundám tedy kryt a co nevidím…….plno mikroelektroniky. I ta moje mikropájka byla rázem neohrabané kopyto L. Trocha snahy a hle, F-konektor se hrdě tyčí ze staničky. Druhý den jsem se jal upevnit antenu na komín, je to totiž v rámci mých možností to nejlepší, co můžu v dané chvíli udělat. Bylo nutno vyrobit držák v podobě trubky a dvou "pacek". Večer bylo hotovo i přes komplikace v podobě stále překážejícího hromosvodu, který nakonec skončil na protějším rohu komína.
Připojím kabel CB 113 N na antenu i na stanici, malý repráček podpořím bedničkama od počítače a zapnu na kanál 7. Paráda! Slyším Havířov, Petřvald, Ostravu, Krmelín a půlku Beskyd, je-li tam zrovna někdo na portejblu (místo vysílání jiné než domácí). A když zavysílám, tak mne dokonce slyší a to je úspěch. Pokračování příště, článek je rozpracován, doplním obrázky atd.
Stránky dalšího vysílačkového maniaka: http://andelalf.blog.cz
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 erich erich | E-mail | 30. dubna 2007 v 21:01 | Reagovat

To  je  nejpěknější  pohled  na tebe jak sedíš ja špaček na střeše.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.