aneb každá veverka by měla mít svůj oříšek !

Veterán muzeum Rapotín a Šumperk Na Háji

27. května 2008 v 13:57 |  Pěší výlety
Byl březen 2008. My si jednu předvelikonoční neděli řekli, že by to chtělo využít volna a zajet někam na výlet. Vzali jsme proto autoatlas a vyrazili směr Ostrava-Opava-Bruntál (malá pauza na kafe na Skřítku), Rýmařov a Rapotín u Šumperka.
Účastníci výletu: Pavel, Jenda, Mamka a moje maličkost.
Zde si dovoluji překopírovat text z webu http://www.ejeseniky.cz o zmiňovaném muzeu:

Veterán muzeum ZOO park - Rapotín

Název:
Veterán museum Rapotín
Kontaktní osoba:
Milan Havlíček
Adresa:
U Lávky 34
Obec:
Rapotín
PSČ:
788 13
Telefon:
+420 583 216 197
Mobil:
+420 603 870 921
Známky:
turistické známkové místo

Veterán muzeum ZOO park Rapotín

Veterán muzeum a ZOO park v Rapotíně u Šumperka vyrůstá na místě vyhořelé a silně zdevastované rolnické usedlosti jako zemědělský skansen. Cílem je zachovat ráz venkova, fauny a flory podhůří Jeseníků, bohaté kulturní tradice a rukodělný um našich předků i pro další generace.
Veterán muzeum i ZOO park jsou budovány výlučně z nadšení dobrovolníků, bez jakýchkoliv státních dotací či příspěvků. Odměnou jsou jim široké řady návštěvníků, z nichž mnozí se vrací. Citelnou ránu ovšem způsobila ničivá povodeň v roce 1997, která ZOO park i muzeum silně zasáhla.

Muzeum veteránů

Veškeré exponáty muzea jsou funkční, s možností zapůjčení pro různé společenské a propagační příležitosti. K vidění jsou zde rukodělné výrobky našich prapředků od konce 16. století až po vrcholy socializace v 60. letech minulého století - malotraktor či sovětský tank vzor T-34.

ZOO park a arboretum

Okolní plochy se postupně přetváří na lesopark - mini arboretum s volně vypuštěnými zvířaty jako malé safari. Majitelé se mimo jiné zapojili do záchrany ohrožených druhů zvířat. O tom, že se některým v ZOO parku velmi líbí svědčí čapí rodinka a její mláďata. Návštěvníkům se nabízí možnost svezení na koni a oslících. V ZOO parku lze shlédnout mj. tato zvířátka: opice, lamy, pštrosy, osly, koně, africké a horské kozy, domácí a vodní drůbež, pávy, čápy bílé, jihoamerické krocany, exoty, labutě, husy, holuby, káně, bažanty, srnčí a další.
Nedílnou součástí areálu je i dětský koutek, občerstvení a venkovní posezení s ohništěm, kde si každý může připravit tu svou turistickou specialitu. Veterán muzeum i ZOO park jsou zahrnuty do turistických i cyklistických tras. Nejvyšší poctou je zahrnutí do mezinárodní turistické trasy pro svéráznost a unikátnost parku. Touto chloubou se u nás může honosit jen málo objektů.

Zoo park, veterán muzem - provozní doba:

Letní sezóna:
01.04.-31.10. - 08:00-20:00
Zimní sezóna:
01.11.-31.03. - 08:00-17:00
Otevřeno po celý rok, včetně svátků!
Tak to by tak bylo vše ohledně informací k muzeu.
Hodinky začaly ukazovat poledne a tak jsme se vydali pátrat po něčem k snědku. Vstupenka do muzea sice sloužila jako sleva na pohonné hmoty (u nedalekého JZD) a také na jídlo (v místní restauraci, kterou jsme i přes navigaci místních nenašli) ale my se vydali do města s tím, že se zde jistě najde nějaká solidní restaurace.
Počasí bylo celý den nestálé. Na horách sníh s deštěm, v údolích střídavě průtrže nebo polojasno... Jde vidět, že se blížil apríl...
Po chvíli hledání se nám podařilo nalézt hospodu na okraji Šumperka. Z venku nic moc ale uvnitř překvapení v podobě pěkného interiéru a rychlé a milé obsluhy.
Z bohatého menu jsme si vybrali rychle. Překvapily nás velké porce, které nám daly zabrat.
Posilněni jsme koukli do mapy a místní číšnice jsme se zeptali, kudy na blízkou rozhlednu Na Háji. Nedostalo se nám uspokojivé odpovědi, protože číšnice - ačkoli místní rodák - tam za celý svůj život nebyla ani jednou.
Nakonec jsme vyčetli z mapy kudy nahoru na kopec. Po žluté tur. značce jsme se tedy vydali asi 2km do kopce. Poté ze sedla asi 0,5km do hodně prudkého kopce přímo nahoru k rozhledně.
Výstup byl abnormálně vyčerpávající ale naštěstí byla rozhledna otevřená a my si mohli zakoupit turistickou známku a pokochat se výhledem na pohoří a vrcholy Jeseníků, město Šumperk pod námi a okolní vesnice a městečka. Prý odtud lze dohlédnout až do Beskyd, což se nám vzhledem k vratkému počasí neporařilo:-).
Při spátečni cestě jsme to vzali trošku pohodlnější cestou po červené naučné stezce do již zmiňovaného sedla. Odtud pak zpět po jílovitě-zablácené cestě k hospodě a autu, jež tam na nás čekalo ještě od oběda.
Počasí nám tedy i přes prvotní nepřízeň v horách přálo, místy se na nás usmálo i sluníčko. Co dodat, zase máme o jednu krásnou vzpomínku na společný výlet víc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nakladatelství Růže,s.r.o. Nakladatelství Růže,s.r.o. | E-mail | Web | 14. listopadu 2008 v 11:13 | Reagovat

Dobrý den,

na základě našeho telefonického rozhovoru Vám zasílám bližší informace k připravované knize pana Petra Hošťálka.

V březnu 2009 bude na trh uveden druhý díl úspěšné knihy - Československé mopedy. Bude zaměřen na Stadion S 22. S ohledem na přání našich zákazníků jsme se rozhodli věnovat poslední kapitolu této knihy přehledu motomuzeí v České Republice a na Slovensku.

Kapitola bude členěna podle jednotlivých krajů a každému muzeu bude věnována 1/4 strany A4.

Zde bychom rádi uvedli všechny důležité údaje-logo, kontakty, otvírací doba,příp.foto + něco "co je u Vás vyjímečného". Jde o trvalou inzerci Vaší společnosti i v budoucnosti.

Protože tisk této knihy je finančně náročný,chceme část nákladů uhradit právě z této inzerce.

Cena za 1/4 A4 je 500,- Kč bez DPH. Po vydání knihy obdržíte 2 ks výtisků a slevu na (všechny) knihy ve výši 30% pro prodej ve Vašem muzeu.

Kniha je distribuována po celé ČR a SR. Je nabízena na stránkách ČMN, Motomagazínu, Motorkářích.cz apod. První díl byl beznadějně rozprodán.

Adresa kam je možné odeslat foto: grafik@nakladatelstviruze.cz

Předem Vám děkuji za spolupráci a přeji Vám příjemný den.

S pozdravem

Liběna Housková

Nakladatelství Růže,s.r.o.

www.nakladatelstvíruze.cz

777 593 056

P.S. Pokud máte kontakt na Vaše kolegy "muzejníky" bude velice ráda, když mi ho přepošlete. Chceme, aby kapitola o muzeích byla co možná nejúplnější.

Předem moc děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.