aneb každá veverka by měla mít svůj oříšek !

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

28. srpna 2009 v 11:00 |  Pěší výlety
Rešovské vodopády

Byla sobota a my jsme si naplánovali výlet na Rešovské vodopády v Nízkém Jeseníku. (Původně plánováno současně s Rejvízem a Zlatým Chlumem ale družice a únava nám nepřály a tak jsme si udělali z Ostravy samostatný výlet opět do druhých nejvyšších hor ČR.

Své putování jsme začali ranní cestou autem do Rýmařova a dále po menším bloudění na Horní město a Rešov. Malá, zapadlá vesnička nás přivítala po ránu pouze dvěmi auty na parkovišti a skoro prázdným chodníčkem k vodopádům.

Jenom počasí nevypadalo moc dobře. Bylo dusno a my očekávali, že někdy během dne určitě sprchne. To jak později zjistíme se splnilo, ale až na konci našeho putování a tak hurá do údolí říčky Huntavy...

A toto je rozcestník když od parkoviště dojdeme asi po 1 km k říčce Huntavě. Nutno podotknout že to není žádná lážo plážo procházka ale pořádný sestup, který si na konci musíme samozřejmě vyšlapat nazpět.
Od rozcestníku už je to jen 0,5 km k samotným vodopádům. Tedy k začátku stezky, krásné, naučné a poučné a taky fyzicky dost náročné. Docela se divím, že někteří spoluturisti se zde štrachali s malým mimčem... Docela bych se bála abych někde neuklouzla i s ním a bůhvíco se ještě nestalo. Nehledě nato, když si ještě mladá paní držíc nemluvně v kapse ze šátku na břiže přištráduje v "kristuská" žabkách... Ale co... zpět k našemu vydařenému výletu.
Po ránu zde bylo opravdu příjemně, až a to všudypřítomné dusno. Docela se divím, že se zde nevyskytoval žádný "cucavý" hmyz.
Obdivovali jsme křemennou žílu na blízké skále, můstky a lavičky a především krásnou přírodu. V poslední době si umíme vybírat místečka...
Kolem vodopádů nebo spíš přímo korytem je to nad vodopády asi 0,5 km... Ale jakých... Místy po dřevěných lávkách, místy přímo po skále, jindy vytesanými schody ve skále...jindy pěšinkou...

Takže pár foteček jistě nahradí mnoho slov...
Vystoupali jsme korytem až nad vodopády a tam si ještě ke všemu vylezli mimo turistickou skálu na opravdu starou zříceninu - tvrz či co to vlasně bylo když to sloužilo ve své době.
No a pár dalších foteček. Opravdu si to musí projít každý aby načerpal tu správnou atmosféru... Musím říct, že jak se poslední dobou o Rešovských vodopádech hodně mluvít v televizi i rádiích, nejsou vůbec poznamenány masovou turistikou...
A poté co jsme se pokochali vodopády jsme se stejnou cestou zase vraceli na parkoviště do Rešova. Ten kopec nám ale váždě dost zabrat... No a nahoře si dali po jednom, protože to se fakt nedalo...

Hrad Sovinec

Autem jsme dále pokračovali na blízký Sovinec.


Nejprve trošku problém s parkováním díky akci roku. Ale vesnička to má vyřešené docela dobře. Asi 0,5 km nahoru nad hrad a máte zde louku celou určenou k parkování. Za 40,- kč je to v dnešní době lidová cena.
Nejprve jsme si prohlédli pár stánků s tradiční jarmarkovou ponukou, pak trošku nahlédli do místního kostela a pokračovali na hrad. V místní věži jsme si prohlédli expozici německých rytířů.
Expozice nově udělaná a velmi pestrá. Určitě stála za těch 35,- Kč... A teď na samotný hrad. Díky akci vyšší vstupné, ale 95,- Kč se mi nezdá moc. Stálo to opravdu zato.
Na hradě jsme si prohlédli různé historické a tradiční řemesla, konírny, expozice a dokonce i výstavu turistických známek.

Výstava známek byla ve velké kruhové hradní věži. Opravdu nechci vidět tu naši chodbu, až to tam všechno budu jednou mít... A taky nechci vidět stav mého účtu...No a výhled z věže byl taky hodně úchvatný, zvláště když začalo ještě dost foukat a blížila se ta zmíněna bouřka z toho dusna... Pomalu jsme to na hradě zabalili.

No a pokud se na hrad vydáte, opravdu doporučuji nějakou akci. Vystupují zde historické soubory z Rýmařova, Bruntálu a okolí a je opravdu na co koukat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Perkins Perkins | Web | 20. června 2015 v 4:37 | Reagovat

pujcka 250 tisic [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.